Recenze Marvin Smoke Vol. II SST

Jako prvního jsme si pro náš obnovený seriál recenzí dýmkařského vybavení nemohli vybrat nikoho jiného, než ostravské duo Marvin Smoke. Značka založená Vincencem Borovcem a Markem Janotkou již na českém trhu nějakou dobu pobývá a stihla tak přinést více než jen jeden produkt – za všechny jmenujme jejich první vodní dýmku Vol. I, pár kousků dýmkařského vybavení vč. Heat Management System (HMS) – tzv. Heat Control a dnes rozebíranou druhou generaci vodních dýmek Marvin Smoke Vol. II

Vincenc a Marek

Krátce se zastavíme u značky Marvin Smoke. Jak již bylo zmíněno, je to ostravská značka založená výše uvedeným duem, které jí vlastně i dalo jméno – MARek a VINcenc. Nutno podotknout, že se nejedná o žádný narychlo splácaný projekt. Oba majitelé mají dlouholeté zkušenosti s vodními dýmkami a kulturou okolo – také dlouho pracovali v jedné z poboček Dobré Čajovny a pomáhali i mnohým jiným podnikům (jejich provozní rady si našly místo i v CHC).

Pojďme se podívat na samotnou vodní dýmku Marvin Smoke Vol. II ve verzi SST (nerez). V ruce máme první variantu druhé generace ve verzi classic, která obsahuje také LED světýlko pod dýmku, kleště, šlauch a náustek. Mimo tuto celo-nerezovou verzi si můžete pořídit také variantu vyrobenou z eloxovaného hliníku, nebo model, který kombinuje nerez a dřevo. Dýmka Vám přijde v jednoduché, ale pěkné krabici s logem značky. Při rozbalování jsem byl opravdu překvapen. Balení je promyšleno do detailu a odpovídá balení věhlasných prémiových značek jiných průmyslů. Pokud si necháváte obaly od nakoupených výrobků, bude se Vám tento líbit. V opačném případě je způsob balení asi až zbytečně komplikované a nehodí se ani na častější přenášení dýmky (ta by se musela komplikovaně rozebírat a pro uživatele to bude těžko zapamatovatelné).

Marvin Smoke Vol. II v dřevěné verzi

Už při vybalovaní je jasně prezentována jedna z novinek tohoto modelu – modulární systém těla dýmky. V základním balení máte 4 samostatné části těla a ty k sobě můžete namontovat všechny, nebo jen část. Je dokonce možné si další elementy dokoupit. Tím si tak můžete dýmku zvětšit či zmenšit. Je to zajímavé zpestření a možná to, občas z nudy či pro pobavení / experimenty využijete, v praxi to však zásadní vliv nemá, a tak se spíše oddělením jednotlivých elementů jedná o zpestření jinak relativně jednoduchého designu těla.

Co se týče ostatních prvků, velmi se nám zamlouvá posun od první generace. Dýmka má již standardní „trn“ pro nasazení klasických korunek. Ten má velmi dobrý tvar, který pokládáme za jeden z nejlepších napříč nabídkou dýmek. S vhodným těsněním zde opravdu sedne každá korunka bez sebemenších problémů. Tácek je relativně jednoduchého designu a i přes nepřítomnost jasné fixace se nijak významně nehýbe a je na něj možno položit i více věcí bez převrácení (výše uvedený trn tácek spolehlivě drží). Velmi pozitivně nás překvapil zpětný ventil. U této konstrukce srdce dýmky (otevřená) jsme nečekali, že bude tak funkční. Dýmku nejde vytopit a silnějším fouknutím spolehlivě vyfouknete přebytečný dým z vázy. Dá se také kompletně rozebrat a spolehlivě vyčistit. Zde opravdu nemáme výtek – je vidět, že kluci se snažili celou dýmku konstruovat s myšlenkou na snadnou a spolehlivou údržbu v podnicích.

Dalším zajímavým prvkem je konektor pro šlauch. Ten je řešen tzv. zábrusem. To znamená, že je uchycení a utěsnění konektoru a hadice řešeno spojením kov na kov. Nemusíte tak používat žádné těsnění, vše je snadné a rychlé. Žádný vzduch přes spoj neuniká, hadice nevypadává, ani nedochází k netěsnostem z důvodů menších škrábanců / ťukanců ve spoji (tohle máme možnost testovat dlouhodobě 😀 ).
Samotný šlauch není úplně obyčejný. Výrobce hledal hadici, která by se nezalamovala a měla by opravdu dlouhou výdrž. Můžete si tak všimnout, že hadice oproti dnešním trendům sice není jemná „soft-touch“, ale že je opravdu pevná a široká. Díky toho se i přes strmý sklon napojení nepoužívá pružinka a šlauch se nezalamuje.
Co nás trochu překvapilo je váha jinak relativně jednoduchého náustku. Ten je až nepřirozeně těžký, a i když by nám tento fakt zásadně nevadil, dokážeme si představit, že jeho pád může i leccos poškodit.

Downstem na sobě v základu má namontován šroubovatelný difuzor. Ten má dobrou funkčnost, kdy nijak neomezuje tah a výrazně tlumí hluk vydávaný vodní dýmkou. Po jeho odšroubování se downstem zkrátí o cca 2cm a na tento rozdíl je nutno myslet při plnění vázy vodou. Každý si tak může vybrat zda má raději klasické „bublání“ či tiché pokouření u filmu.

Váza dosáhla také mnohých změn. Výrazně širší hrdlo je daleko vhodnější pro hrátky s ovocem. Sklo samotné je stále české výroby a je na kvalitní úrovni – už jsem jej viděl přečkat nejednu menší „nehodu“. K váze se ale pojí také jedna výtka. V ní vlepený typ závitu není nejvhodněji vybrán – šroubování nejde tak lehce jako u mnohé konkurence a bez občasného promazání to bývá horší. Také má ostřejší provedení a „chlupatější“ utěrky tam nechají nějakou tu památku. Samotná délka šroubování (závitu) je pak ideální.

Po samotném zkompletování máte na stole relativně vysokou a velmi moderně vzhlížející vodní dýmku. Design nám ladí se zvoleným materiálem. Ostře řezané hrany kuželové vázy, jednoduchý povrch nerezového těla dýmky, pouze s předěly jednotlivých částí. Moderní tácek a srdce dýmky, které má velikost tak akorát na základní výšku a robustnost celé konstrukce. Nám se vyvedení velmi zamlouvá a je to pro nás čerstvý vánek jednoduchosti v jinak relativně složitých designech dostupné konkurence. Je to však otázkou vkusu a pro někoho může být tato moderní jednoduchost až přespříliš obyčejná (pro ty však firma bude nově nabízet barevné a dřevěné varianty).

Samotný výkon dýmky je velmi dobrý. Opravdu lehký tah, který si můžete ovlivnit použitím / demontáží difuzoru. Snadná manipulace díky šlauchu na zábrus a vázy se závitem. Objem vody ve váze je zvolen dobře, a tak i přes masivní nerezové tělo (které je mimochodem v této verzi také vcelku těžké) nedochází k ovlivnění session zahříváním dýmky. Osvětlení pod vázou si krásně hraje s vodou a hranou vázy samotné. Funkčnost ventilu jsme již zmiňovali. I po dlouhodobém testování musíme konstatovat, že ani nedochází k jeho ucpávání – jeho standardní údržba je pak spíše preventivní.

Celá výše zmíněná kostrukce velmi pomáhá při údržbě dýmky. Snadno tak sundáte tácek, odmontujete vázu, kterou přes velké hrdlo krásně vyčistíte a vše ostatní můžete lehce demontovat a pročistit.

Nebudeme tedy chodit kolem horké kaše. Pomineme-li design, který je věcí názoru (a nám se velmi líbí), pak musíme konstatovat, že nás druhá generace vodních dýmek ostravského výrobce velmi překvapila. Horko těžko budeme na trhu hledat výrobce, který svůj produkt řešil od samotného začátku s ohledem na podmínky provozu dýmkáren. Vyjma zmíněných nedostatků (za nás trochu zbytečně složitá krabice, závit na váze a nepřirozeně těžký náustek) můžeme dýmku vřele doporučit všem čajovnám, dýmkárnám a domácím uživatelům.

HODNOCENÍ: 

Dalibor 9/10